top of page
  • Skribentens bildPether Wiklander

Flitigast i Kattalo - möt vinnarna från Borlänge

Mellan 22 nov-12 dec pågick en tävling där flitigast i Kattalo för första gången skulle koras. Vinnare blev Lovisa Utterborn och hennes klass 1B på Skräddarbacksskolan i Borlänge. De nådde hela 2275 minuters användning under tävlingsperioden - mer än 2 gånger så mycket som genomsnittsklassen! Vi satte oss ner med Lovisa för att lära känna henne lite bättre och förstå vad som är nyckeln till framgång för just dem.


Lovisa & Sara

Introducera dig kort - vem är du, Lovisa?

- Jag är utbildad F-3 lärare som arbetar på en F-6 skola i Borlänge. Jag har arbetat som lärare i 9 år.


Har du någon särskild pedagogik eller approach du tillämpar i ditt arbete?

- Vi arbetar med ASL (att skriva sig till läsning) på vår skola. Vi skriver endast på datorn vilket gör att vi är i stort behov av Kattalo.


Hur kom du i kontakt med Kattalo?

- Vi fick Kattalo på vår skola för 1,5 år sedan. I höstas fick jag en kort utbildning av pedagogerna som tidigare använt Kattalo. Det var lätt att lära sig hur man arbetar i Kattalo.


Hur använder du det i undervisningen? - Vi använder Kattalo i både SV, SO och NO. Vi arbetar på olika sätt men ofta gör vi en tankekarta på tavlan efter att vi pratat om t.ex. vintern. Sedan väljer vi ut några meningar som eleverna sedan skriver av på Kattalo. Eleverna har även börjat få skriva egna berättelser efter att ha slagit berättelsetärningar, då fick eleverna även eleverna lära sig att rita bilder på Kattalo. Vi har fått jättefina sagor!


Vad tycker eleverna om det? - Eleverna tycker det är enkelt att arbeta i Kattalo, de kan skriva, rita och skriva ut på egen hand efter vi har rättat. Vi vuxna hjälper eleverna att skriva ut sina texter när det ska vara färg.


Används det av fler på skolan?

- Alla årskurs 1 och 2 använder Kattalo på skolan. I årskurs 2 börjar eleverna skriva mer för hand.

Vad är ditt bästa tips till de som vill lyckas med Kattalo?

- Mitt bästa tips är att arbeta regelbundet med Kattalo i samtliga ämnen.


Vinnar-klassen 1B


Vi lämnar samtalet fyllda av ny energi och ser redan fram emot när vi kommer höras med Lovisa och 1B nästa gång!


För mer information, vänligen kontakta:

Pether Wiklander

VD och Grundare, Kattalo

Telefon: +46 70-840 23 54


Vill du berätta om hur ni använder Kattalo på er skola och hjälpa till att inspirera andra?

Kontakta oss så bokar vi in ett tillfälle för ett samtal!37 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page